Niewyobrażalna budowla, wykonana tylko przez ludzi – Piramida Cheopsa

Kategoria: turystyka

Niewyobrażalna budowla, wykonana tylko przez ludzi – Piramida Cheopsa

W egipskim mieście Giza, znajduje się najpopularniejsza piramida świata. Jest to piramida Cheopsa. Należy do siedmiu cudów świata. Powstała ona w okolicach 2500 roku przed naszą erą. Jest to szmat czasu, jednak trzyma się bardzo dobrze. Dawniej nie było technologii pozwalających na budowę tak nowoczesną jak obecnie. Dlatego tym bardziej dziwne jest jej powstanie. Piramida Cheopsa wzniesiona została z myślą o pochówku faraona Cheopsa. Dlatego budowla dostała tak zacną nazwę. Siedem cudów świata to nie przesadzona nazwa. Do tej grupy należą wyłącznie wyróżniające się budowle.

Swoją historią, sposobem zbudowania, oraz wyglądem. Grupę tą ustalili starożytni grecy. Stoi ona na bardzo równym terenie. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego wyrówniania, nie jest podatna przez tysiące lat na uszkodzenia mechaniczne. Nic się nie obsuwa, oraz ułamuje. Tak jak została zbudowana, tak stoi po dzień dzisiejszy.  Ważnym faktem jest jej położenie.

Piramida Cheopsa stoi zwrócona w cztery kierunki świata. Poszczególne boki odpowiadają północy, południowi, wschodowi, zachodowi. Budową zajmowała się ogromna brygada ludzi. Piramida jest zbudowana z bloków kamiennych. Każdy z nich jest ogromny, waży ponad 2 tony. Maksymalne filary są kilkukrotnie cięższe. Po dzień dzisiejszy nie została zbudowana potężniejsza budowla, przez człowieka. Na całym świecie to najcięższy obiekt.

Masa piramidy Cheopsa, umieszczonej w okolicy Kairu to sześć milionów ton. Niewyobrażalna liczba, pomyśleć że wszystko zostało dokonane bez maszyn. Nowoczesne ośrodki kultury, hotele itp. wcale się nie umywają do budowli postawionej w Egipcie. Całkowita wysokość wynosi 146 metrów. Niewyobrażalne parametry, trudno byłoby to zbudować aktualnie. Piramida Cheopsa przetrwała wiele tysięcy lat i jak można się domyśleć, będzie stała na Ziemi jeszcze znacznie dłużej. Tytuł jednego z siedmiu cudów świata nie został nadany przypadkowo. Potrzebne były specjalnie udokumentowane fakty. Dzisiejsze jej zwiedzanie to najlepsza atrakcja w Egipcie.

Partnerzy

Tagi