Największy wróg ładnych zębów

Kategoria: medycyna, zdrowie

Największy wróg ładnych zębów

Zdrowy, biały uśmiech to nasza wizytówka, która pomaga w stworzeniu odpowiedniego pierwszego wrażenia. Sęk w tym, że coraz o niego trudniej i kiedy przeglądamy statystyki stanu uzębienia dzieci, możemy się po prostu przerazić. Zachorowania na próchnicę, największego wroga zębów, są gigantyczną plagą, przez którą nasze dzieci plasują się coraz niżej w rankingach zdrowia, chociaż na szczęście do takich Brytyjczyków jeszcze im daleko. Dobre poznanie próchnicy stało się dla mnie priorytetem.

 

Próchnica

Próchnica jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do demineralizacji korony zęba, która staje się punktowo znacznie słabsza. Od tego miejsca uszkodzenia zaczynają się rozszerzać, a kiedy problem wnika głębiej, dociera do żywej tkanki zęba, rozwija się stan zapalny i zaczynamy odczuwać ból. Zainfekowany może być nawet nerw. Uszkodzenia zęba powodowane są przez bakterie żyjące naturalnie w naszej jamie ustnej. Ich głównym siedliskiem jest płytka nazębna, ale i bez niej sobie radzą. (płytka nazębna) Co ważne, próchnica jest chorobą zakaźną i jej obecność w jednym zębie zwiększa ryzyko jej powstania w innych zębach.

 

Czynniki rozwoju choroby

Czas, naturalna skłonność i pożywka dla bakterii to 3 czynniki, przez które cierpimy. Czas to okres, w którym bakterie mogą działać. Naturalna skłonność to obecność mikropęknięć i szczelin, które istnieją zawsze, a ich zamykanie wiąże się z rzadko zalecanymi specjalnymi zabiegami. (nawet idealnie zdrowy ząb posiada szczeliny, od których może zacząć się próchnica) Największy wpływ mamy na występowanie pożywki dla bakterii, która pozwala im się mnożyć i produkować kwasy niszczące zęby. Najgorszą dla zębów pożywką bakterii jest cukier. Dzięki niemu bakterie mogą mnożyć się w zastraszającym tempie. (przyjaciel bakterii, wróg zębów). Nietrudno zgadnąć, że największe spożycie cukru na świecie notuje się w Wielkiej Brytanii.

Partnerzy

Tagi