Klimat i przyroda Turcji

Kategoria: turystyka

Klimat i przyroda Turcji

Ogólnie lato w Turcji jest gorące i w większości suche. Opady deszczu należą do rzadkości. W sezonie od czerwca do sierpnia praktycznie wszystkie dni są słoneczne. Najbardziej suchym miesiącem jest lipiec. Bardzo ciepło jest wczesną jesienią i późną wiosną jednak w tym okresie jest możliwość wystąpienia więcej opadów deszczu lecz nie są one obfite. We wschodniej Anatolii zaś maj jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku. Późna Turecka jesień to w północnej części kraju pora opadów. Przypada ona na okres od października do grudnia i jest to tam najbardziej wilgotny okres w całym roku.

Zima w zależności od regionu kształtuje się różnie. Nad morzem jest łagodna i deszczowa natomiast w centrum kraju bardziej zimna i śnieżna, a na wschodzie zaś bardzo mroźna. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń. Najbardziej ekstremalny klimat panuje we wschodniej części kraju. Lato jest tu upalne, a zimą występują duże opady śniegu, temperatura spada do -30ºC. Najmniej przyjazny klimat panuje natomiast na wysoko położonej Wyżynie Armeńskiej, gdzie latem jest chłodno, a zimą temperatura może spaść nawet do -40ºC.

Ponadto na wysokości ponad 4000 m n.p.m. przez cały rok leży śnieg, a temperatura latem nie przekracza 0ºC. Turcja to kraj, gdzie występują różnorodne krajobrazy oraz rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Ponadto występują wyjątkowe miejsca o znaczeniu historycznym. Obszary zaś, które mają szczególne znaczenie są chronione poprzez tworzone parki narodowe. Według danych na rok 2010 na terenie Turcji znajduje się 41 takiego typu parków. Pierwszym tureckim parkiem był założony w 1958 Yozgat Camligi Milli Park znajdujący się w środkowej Anatolii. Stanowi go las sosnowy, który jest zieloną wyspą w środku suchego stepu. Wiele gatunków sosen występujących na terenie parku to gatunki endemiczne, co oznacza, że można je spotkać wyłącznie w górach Kaukazu.

Najbardziej znany jest Park Góry Nemrut. Położony jest w południowo – wschodniej Anatolii. Znajduje się tam słynny zespół świątynno-grobowy zbudowany w I wieku p.n.e. przez króla Antiocha I. Zespół składa się z królewskiego grobowca oraz otaczających go ośmiometrowych posągów. Do XIX wieku posągi zachowały się w stanie nienaruszonym, później jednak głowy wszystkich rzeźb zostały utrącone na skutek trzęsienia ziemi. W Parku Narodowym Göreme, położone jest wśród słynnych formacji skalnych Kapadocji, znajdują się wykute w skałach liczne kościoły oraz domy dawnych chrześcijan wpisanym na listę UNESCO, zwanych ze względu na swoje niezwykłe kształty „kominami wróżek”.                                                   

Partnerzy

Tagi